Po mesiaci v Iraku: Bersima, tahnima a jeden muž stačí

Ahojte!

Bersima znamená som hladná. Tahnima znamená som smädná.

Ramadán trvá už týždeň a ja som sa zatiaľ postila dva dni. Niežeby som veľmi chcela, ale s ľuďmi, ktorí sa postia, som v teréne strávila celý deň a jednoducho som pred nimi nechcela niečo piť alebo jesť. Aj keď mi to navrhovali, lebo sa báli o moje zdravie a chceli mi kúpiť shawarmu. Cítila som sa však nekomfortne. Obdivujem ich, ako celodenný pôst, navyše pri týchto vysokých teplotách, zvládajú s takou ľahkosťou. A zároveň nerozumiem, ako to zvláda moja tehotná kolegyňa.

Všetci však pôsobia unavene. Navyše, naďalej sa v práci tvrdo maká a nik neotáľa. Napriek všetkému, čo o konfliktoch medzi menšinami vídavame v správach, mne sa zdá, že v našich kanceláriách je koncentrovaná tolerancia a akceptácia. Či si kresťan, jezída, moslim alebo neznaboh, každý je tu s každým v pohode. Jezídi želajú moslimom mnoho síl do pôstu: Ramadan Kareem/Ramadan Mubarak. Moslimovia ich pozývajú na iftar, teda večeru po západe slnka. Mimochodom, iftar znamená v preklade raňajky (breakfast=break fast), aj keď ide o večeru. Kolega kresťan pozýva všetkých na krst svojej dcérky. Jednoducho, multikulturalizmus at its best.

Je stále teplejšie a teplejšie. Sused naďalej páli trávu a ohrozuje autá aj ľudí, hoci minulý týždeň sa od jeho ohňa chytili aj iné veci. Kolegovia museli na uhasenie požiaru spotrebovať až štyri hasiace prístroje. V podzemí som vtedy školila tím logistov a koordinátorov vzdelávania. Požiar sme spozorovali, až keď sa polovica miestnosti začala dusiť. Radosti každodenného života.

Ale mám novinky! Už čoskoro v Iraku odštartujeme konštrukčné práce a začneme stavať nové triedy! Pribudnú v školách, kde počet detí ďaleko presahuje reálne kapacity priestorov. V jednej zo škôl, kde som bola robiť monitoring, dnes sedia v lavici až traja žiaci. V niektorých triedach sa učí až 60 žiakov. Škola nemá funkčné toalety a žiadne deti s telesným hendikepom na vyučovania nechodia.

Škole pristavíme päť nových tried, čím navýšime kapacitu budovy a umožníme väčšiemu počtu detí, aby sa mohli vzdelávať. V novom školskom roku by tam mohlo namiesto súčasných 240 detí chodiť až 500!

Priatelia, ak môžete, pomáhajte s nami! Každý váš dar sa v Iraku premení na skutočnú pomoc. TU môžete prispieť. ĎAKUJEM! V mene nás všetkých v Iraku…

Hľadali sme trvalé a nie ad-hoc riešenie, preto sme sa rozhodli stavať murované triedy. A už hľadáme robotníkov, ktorí sa do toho pustia. Teším sa, ako budú triedy postupne rásť. Priebežne vám budem posielať fotky.

Počas minulého týždňa sme sa stretávali i s takzvanými muhtarmi, teda starejšími obce a tiež s riaditeľmi škôl, na ktorých budeme realizovať naše aktivity. Boli pokorní a veľmi chceli spolupracovať. Mnohí z nich tiež dokázali opísať psychosociálny stav detí: nespavosť, nepozornosť, strach, únik do samoty. Tráum, ktoré zanechala prítomnosť teroristickej organizácie Islamský štát, je veľa. Učitelia vedia o výzvach, ktoré ich ešte vo vzdelávaní čakajú a aj o tom, že popracovať musia i na sebe.

Mimochodom, na hlásenie našich aktivít a nábor detí do škôl nám dovolili používať lokálny dedinský rozhlas, teda mikrofón na mešite, ktorým muezín zvoláva občanov na modlitby.

Pred pár dňami sme tiež mali veľké stretnutie s celým naším tímom.  Ten sa skladá zo šikovnej projektovej manažérky (mojej pravej ruky), koordinátorov vzdelávania i sociálnych pracovníkov. Všetci majú dlhoročné skúsenosti s prácou s deťmi. Vstupujú tiež do zón, ktoré nemusia byť vždy bezpečné. Z niektorých oblastí sa musíme kvôli bezpečnosti hlásiť našim kolegom raz za hodinu.

S domácimi sa mi pracuje naozaj dobre. Iračania majú vnútorný drajv a obrovskú výdrž. Vôbec to nie je tak, že by rezignovali a čakali s otvorenou dlaňou na pomoc zvonka. Práve naopak! Snažia sa školy sami prestavať, opraviť a učia bez výplaty, aby všetko naďalej fungovalo. Aj keď niektoré školy sú len tri kilometre od bojovej línie. Aj keď deti na škole prišli o končatinu. A rodičov. Alebo domov. Fascinuje ma s akou energiou sa všade pracuje. Vôbec nemám pocit, že by táto krajina chcela byť závislá na mimovládnych organizáciách. Ľudia majú svoju česť a hrdosť a radšej by boli na všetko sami, len to je, bohužiaľ, vzhľadom na rozsah tohto konfliktu a s ním spojených problémov nereálne.

IMG_2160.JPG

A mimovládne organizácie kooperujú ukážkovo. Veľmi dôležitú úlohu v tom zohráva takzvaný cluster. Je to akési združenie neziskových organizácií, štátu i všetkých dotknutých aktérov, ktorý slúži na koordináciu a vďaka ktorému navzájom vieme, kto kde a čo robí a nelezieme si vzájomne do kapusty. Nás sa najviac týka Education cluster. Keď sme vyberali školy do nášho projektu, konzultovali sme s clustrom, kde sú najväčšie potreby, kde ešte iné organizácie absentujú a podľa toho sme plánovali aktivity.

Poslednú nedeľu sme si zašli na krátky výlet k jazeru. Slovo výlet znamená pre domácich synonymum slova piknik, čo ja absolútne zbožňujem! Hocikde, kde prídu, si rozložia deky, začnú jesť, fajčiť vodnú fajku, pustia si hudbu a poď ho do tanca!

Večer sme tiež oslávili narodeniny mojej kolegyne. Zašli sme na moju obľúbenú vyhliadku nad mestom, rozkrojili tortu a tipovali, kde v meste najbližšie vypadne prúd. Romantika.

Minule som vám písala o komunite Jezídov. Dnes v krátkosti o kresťanoch.

Kresťania v Iraku sú jedni z najstarších kresťanských komunít na svete. Ich počet sa odhaduje na asi milión, avšak v posledných rokoch mnohí krajinu opustili a aktuálne čísla nie sú známe. Navštívila som mesto Alqosh a neďaleký kláštor Rabban Hormizd, ktorý je vtesaný do skál. Voľnému oku je to neviditeľná stavba, až kým neprídete bližšie. Alqosh je vzdialený asi 50 kilometrov od mesta Mosul a vidieť odtiaľ krásnu a obrovskú mosulskú priehradu na rieke Tigris. Chrám bol postavený okolo roku 640 nášho letopočtu a prítomnosť kresťanov siaha do cca roku 500 pred Kristom. Neuveriteľné!

Najväčším etnikom v oblasti sú Asýrčania pod nich patriaca skupina Chaldejcov. Táto oblasť je jedna z mála, kde sa hovorí aramejsky. Dlhé roky tu spolunažívali židia s kresťanmi, neskôr však boli vyhnaní a ostala po nich len mešita. Prikladám fotky z výletu.

Chcem sa ešte na odľahčenie – alebo naopak ako intelektuálno-morálnu výzvu – dotknúť témy mnohoženstva.

Niektorí Slováci isto závidia, iní by ani za nič nechceli viac ako jednu ženu na krku.

Celá konverzácia s kolegom, ktorého som vám minule spomenula, sa začala tým, že mal omylom v hrnčeku čaju dve lyžičky. Povedal mi, že kto má viac lyžičiek v čaji, bude mať viac žien. Následne sa mi zdôveril, že síce má ženu “len” jednu, pohráva sa však s myšlienkou rodinu rozšíriť. Jeho žena ho miluje nadovšetko a sama ho nabáda, aby o tom premýšľal. On jej zas tvrdí, že toho nie je schopný a ranil by ju.

Mnoho žien však naozaj chce o babu viac! Prečo? Aby mohli zdieľať radosti a strasti manželského života, klebetiť a pomáhať si. Minulý týždeň som videla, ako tri ženy vykladajú veci z dodávky. Tieto ženy prišli v bojoch o manžela a tak si so starostlivosťou o domácnosť a výchovou detí vypomáhajú navzájom.

Neviem si na tému mnohoženstva utvoriť názor. Mám pocit, že ja by som sa o muža nechcela deliť, ale zároveň sa mi otvárajú obzory pri rozhovoroch a viem sa do tej situácie čiastočne vžiť a nesúdiť. Čo si o tom myslíte vy? A z druhej strany, zmení sa váš názor, keď ide o mnohomužstvo?

Dnes je to mesiac, čo som tu. Chýbate mi. Keď som videla ovce, mala som ich chuť objímať. To je level mojej občasnej osamelosti.

S týmto sa s vami lúčim a prajem príjemný týždeň! A dodatočne veselý medzinárodný deň detí!

Vaša navždy,

Miši

PS: Dnes som pozvaná ku kolegovi a jeho veľkej rodine na iftar. Zaujíma vás, ako to prebieha? O tom nabudúce.

Reklamy

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s