O Ramadáne v subtrópoch, o ozvenách výbuchov v školách a o svokrách

Ahojte!

Začal sa Ramadán, deviaty mesiac roka podľa islamského lunárneho kalendára, kedy je každý moslim povinný sa počas dňa zdržať akéhokoľvek jedla či pitia. A je tu teplo. Fakt to nikomu nezávidím.

Kolegyňa mi vravela, že keď pracovala v palestínskom utečeneckom tábore, držala pôst zarovno s ostatnými. Aby som si vedela predstaviť, čím veriaci prechádzajú, premýšľala som, že by bolo zaujímavé to skúsiť. Dnes je však len druhý deň a pri predstave, že by som si ráno nedopriala raňajky a kávu, sa mi hneď točila hlava. A odvtedy som vypila už asi dva litre vody. V týchto dňoch v Iraku teploty siahajú stále vyššie a ja obdivujem odvážnych.

Tento týždeň sa udialo mnoho vecí. Chcela som vám pred pár dňami aj “zaskajpovať”, ale napokon som nestíhala. Za posledný týždeň som dvakrát pracovala viac ako 14 hodín, v sobotu som sa preto rozhodla dopriať si poriadny víkend. Hlasná hudba, tancovanie po byte, hodiny varenia. Spánok. A večer kokteily na streche s kolegami z iných mimovládok.

^4E2E018D58A00B859A9ABF8F09CA8FD9AD2020A7BF84640304^pimgpsh_fullsize_distr(1)

Moje vzdelanie v psychoterapii teraz využívam naplno. Sama si v sebe analyzujem obranné mechanizmy humanitárnych pracovníkov. Všetci robia záslužnú prácu a svojmu presvedčeniu venujú veľkú časť svojho života. O tom niet pochýb. Aké sú však motivácie každého jedného z nich? I keď okolie oceňuje našu obetavosť, nie sme všetci tak trochu egocentrici? Je viac cynikov alebo “slniečkarov”? Aký odpočinok volí terénny pracovník vo voľnom čase? Vieme medzi nami nájsť podobnosť v nemožnosti nadviazať pevný vzťah s opačným (príp. rovnakým) pohlavím?

Pred pár dňami som bola neďaleko mesta Mosul. Neďaleko rozumej dva kilometre. Navštívili sme niekoľko škôl a stretli sa s riaditeľmi, učiteľmi i rodičmi. Strechy budov majú obrovské trhliny po granátoch, steny školy zas diery veľkosti tenisovej loptičky. Nefungujú záchody, netečie voda, celá škola je doslova v troskách. V triedach možno badať prítomnosť vojakov. Všade vidíte ohorky z cigariet, plechovky od kokakoly, revolučné nápisy po tabuliach i stenách.

Školy sú napriek tomu naďalej funkčné. Namiesto 300 detí, čo je maximálna kapacita budovy, sa ich však v obmedzenom priestore učí až 600! Učitelia nedostali plat vyše roka, nie sú dostupné ani žiadne školské pomôcky a okolie školy je pravdepodobne sčasti zamínované. A keď sa započúvate, z diaľky počuť výstrely akoby hrmelo. Nemali by to však byť bojové rany, skôr odstraňovanie výbušnín v oslobodenej časti. Tak mi povedali. Ins´allah.

Keď sme prechádzali priestormi a zbadala som malých chlapcov s obrovskými očami, ako na nás z tried bez okien pozerajú, mala som zimomriavky. Ľutovala som aj učiteľov. Unavení a s kruhmi pod očami ledva dokázali odučiť také stovky detí. Ak pôsobia ako vyhorení, nemožno ich súdiť. Neviem, či by niekto z nás využíval na žiaka orientovaný prístup učenia, ak by pracoval v takých podmienkach, ako pedagógovia v okolí Mosulu.

V každej škole sme robili sme takzvaný assessment, čo znamená zápis aktuálneho stavu a konkrétnych potrieb. Na základe toho sa mimovládni aktéri združení v klastri môžu rozhodnúť, ktoré akútne potreby sú schopní podporiť. Jedna organizácia napríklad môže postaviť latrínu, iná opraviť strechu školy. My budeme s našimi lektormi trénovať učiteľov v špecifikách učenia vo vojnových oblastiach.

Písala som vám už o Iraku, o Kurdistane, ale ešte nie o etnicko-náboženských skupinách. Dnes vám trochu poviem o Jezídoch.

Jezídi ma natoľko fascinovali, že som si o nich veľa čítala a aj aktívne vyhľadávam do diskurzu kolegov, ktorí Jezídmi sú. Tvrdia o sebe, že sú najstarším náboženstvom na svete a dokladajú to kalendárom, ktorý by mal byť o tisíce rokov starší, než kalendáre kresťanské, židovské, islamské či gregoriánske.

Jezídi sú považovaní za moslimskú sektu. Ich viera však obsahuje aj prvky zoroastrizmu, šamanizmu, judaizmu a hinduizmu. Je to úžasný mix videní sveta. Majú príbehy aj o Adamovi a Eve a veria i v reinkarnáciu. Majú anjela, ktorý je však padlý anjel (tzv. Páví anjel) a preto ich pravoverní moslimovia považujú za satanistov. Nejedia šalát, pretože v ňom môže prebývať diabol. A Slnko má medzi symbolmi silné miesto, smerom k nemu sa modlia.

Na jednej strane si Jezídi vážia všetko živé, sú veľmi priateľskí, vždy usmiati, tolerantní a pijú alkohol. Na strane druhej majú zakázané uzatvárať manželstvo s osobou, ktorá nie je Jezídom. Považuje sa to za akési znečistenie rodu. Sú známe prípady ukameňovania žien, ktoré si začali s Moslimom.

Jezídom sa človek nemôže stať z presvedčenia, môže sa tak len narodiť. Toto, samozrejme, speje k tomu, že etnikum postupne vymiera a je ich na svete stále menej. Momentálne sa počet Jezídov odhaduje asi na 200- až 600-tisíc ľudí celosvetovo. Nie je to teda veľká skupina, napriek tomu ste o nej už možno počuli. Bohužiaľ, ak ste o nich počuli, bolo to zrejme v súvislosti s ich perzekúciou, buď počas Saddámovho režimu alebo tzv. Islamského štátu.

Ak sa vám nechce čítať, z Iraku dávam aj fotky na www.instagram.com/pisemdomovziraku

Veľa sa písalo o exode Jezídov na horu Sinjar na severozápade Iraku v snahe extrémistických islamistov zbaviť krajinu neislamských vplyvov. Stovky rodín boli v roku 2014 zahnaní na Sinjar, kde žili niekoľko týždňov v horúčavách a bez prísunu jedla či tekutín. Obrovské množstvo ľudí zahynulo hladom, smädom, vypätím, niektorí boli pochovaní zaživa, iní spáchali samovraždu. Toto obdobie je označované aj ako genocída.

Čo ma naozaj zaujalo bol príbeh o dievčatách a ženách, ktoré boli väznené a znásilňované vojakmi. Tie, ktoré to prežili a vracali sa do svojich domovov, uvítali muži s kvetmi a žiadali ich o ruku! Tým ich zbavili nečistoty a hanby a prijali späť do komunity.

Pútnickým miesto Jezídov je mesto Lalish, ktoré sme navštívili a pripájam tu aj pár fotiek.

Je to prekrásne miesto! Nájdete tam hrobku náboženského učiteľa a islamského mystika, šejka Adího Ibn Musafíra, ktorý zomrel v roku 1162. Každý rok v septembri sa tu schádzajú ľudia z celého sveta na sedemdňovú púť. V meste sa chodí len na boso. Ak máte záujem, vyhľadáte súčasného duchovného, ktorý odpovie na všetky vaše otázky a zavolá vás k sebe domov na čaj. Jezídov je málo a tak si vážia každý záujem z okolia a každého návštevníka považujú za nositeľa ich kultúry. Som poctená, že som mala možnosť na nich natrafiť a povedať vám o nich.

A aby som splnila svoj sľub, nasleduje moja obľúbená téma. Tadadá… vzťahy!

Pred pár dňami som obedovala so svojou kolegyňou. Čaká bábätko a žije s manželom u svokrovcov. Pýtala som sa jej, či to nie je otrava. Predsa len, nemá s manželom súkromie a vzťahy nevesta vs. svokra sú u nás známe, ako tie nie práve najjednoduchšie.

Kolegyňa bola mojou otázkou prekvapená. Priznala, že to nie je vždy jednoduché, ale napriek tomu sa teší, že je žien v domácnosti viac. Má vraj šťastie na dobrú svokru, má sa s kým porozprávať a svokra je jediná, ktorá v domácnosti varí. To kolegyni vyhovuje, aspoň sa môže venovať pracovnej kariére.

Pýtala som sa, ako vyberala meno pre dieťa a dostala som zaujímavú odpoveď. Meno nevyberala ona, vyberala ho svokra! Prvé dieťa bude totiž “patriť” jej. Svokra sa o neho bude starať a mať i hlavné slovo pri výchove. Tak sa dohodli. Ostatné deti už budú mať za matku moju kolegyňu. Nuž, čo by ste na takýto systém povedali vy? 🙂

Nabudúce aj o mnohoženstve a prečo môj kolega chce ďalšiu ženu, ale otáľa – info z prvej ruky!

Vraj už máte na Slovensku teplo? Užívajte si! A užívajte si aj to, že môžete mať krátke rukávy či sukňu, môžete sa ísť hodiť do jazera a potom si dať na tráve radler.

Ja tú príležitosť – ako správne predpokladáte – nemám, no i tak mi je fajn.

Papapapapapa,

Vaša Mižu

WP_20170524_19_40_41_Pro

 

 

Reklamy

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s